Vaikas serga? Gal trūksta vitamino D?

Net naktį pažadintos iš miego mamos pasakys, kad saulė gamina vitaminą D, o kai jo trūksta, vaikai suserga rachitu. Jeigu viskas būtų taip paprasta, ekonomiškai pažengusiose šalyse šio vitamino klausimai nebūtų sprendžiami valstybiniu lygiu! Manoma, kad Lietuvoje vitamino D trūksta apie 90 proc. mokyklinio amžiaus vaikų, o kai trūksta šio vitamino, „kabinasi“ daugybė ligų.

Kūdikiams vitamino D tyrimas – kas 3 mėnesius

Kadangi kūdikiams vitaminas D skiriamas privalomai, jų tyrimų rezultatai daug geresni nei mokinių. Mamytės puikiai žino, kad kūdikių augimui vitaminas D būtinas, deja, kartais pasiekiamas kitas kraštutinumas, kai mamos iš stropumo kūdikius nuodija per didelėmis vitamino D dozėmis. Vartojant vitaminą D, vertėtų kas 3 mėnesius kūdikiui atlikti kraujo tyrimą, kuris iškart parodo, ar vitamino trūksta, ar jo per daug.

Deja, vos kūdikiui sukanka metai, tėvai pamiršta ir apie vitaminą D, ir apie jo kontrolę. Paklausti, kodėl, atsisako- vaikas vitamino D gaus „su saule ir maistu“. Bet tai nėra taip paprasta.

Kodėl mums trūksta vitamino D?

Per mažai saulės. Gyvename tokioje geografinėje platumoje (žemiau 45 paralelės), kurioje mažai saulės, todėl nepasigamina reikiamas kiekis vitamino D. Europoje pakankamai saulės gauna tik šiaurinė Ispanijos dalis, pietinė Prancūzija, Italijos ir Graikijos vidurinės dalys. Visoms kitoms Europos šalims saulės trūksta. Paskaičiuota, kad pasaulyje vitamino D trūksta milijardui gyventojų. Įdomiausia, kad šio vitamino trūksta net karštuosiuose kraštuose, nes ten žmonės dengiasi nuo saulės, dieną dirba biuruose, o į lauką eina tik vakarais. Vitamino D trūksta net indams, o ką kalbėti apie arabų kraštus, kur gyventojai užsidangstę kone iki pirštų galiukų.

Jei vaikučio susilaukia moteris, kuriai pačiai trūksta vitamino D, jei ji, kūdikį maitindama savo pienu, nebūna saulėje ir per pieną neperduodama kūdikiui vitamino D, tai, savaime aišku, kad net 70-97 proc. nėščiųjų ir žindančiųjų kraujyje vitamino D nepakanka.

Per mažai maisto su vitaminu D. Yra vos keli maisto produktai, turintys daug vitamino D. Vitamino D yra riebioje žuvyje (pvz.: lašišoje, silkėje, unguryje), ikruose, galvijų kepenyse, svieste, kiaušinio trynyje ir keliose valgomųjų grybų rūšyse.

Vitamino D yra specialiai praturtintame maiste, pavyzdžiui, piene, margarine, pieno mišiniuose, sultyse. Deja, Lietuvoje D vitaminizuotų produktų pasiūla minimali, o tų maisto produktų, kuriuose natūraliai yra vitamino D, vaikai suvalgo labai mažai.

Vitaminas D priklauso nuo įpročių

Skirtingo amžiaus ir lyties vaikų įpročiai skiriasi, todėl jie turi ir skirtingą kiekį vitamino D.

PASTEBĖTOS ŠIOS TENDENCIJOS:

 • Berniukai turi daugiau vitamino D nei mergaitės, nes daugiau juda ir būna lauke.

 • Mergaitės turi mažiau vitamino D, nes renkasi liesesnį maistą (saugodamos kūno linijas), atsisako riebios žuvies,aliejaus.

 • Sporto būrelius lankantys vaikai turi daugiau vitamino D.

 • Kaimo vaikai turi daugiau vitamino D nei miestiečiai.

 • Vyresnės merginos turi daugiau vitaminos D, nes pradeda degintis saulėje arba soliariumuose.

 • Vyresniųjų klasių vaikai turi daugiau vitamino D nei jaunesni mokiniai, nes pradeda vartoti vitamino D papildų, žuvų taukų ar daugiau maisto, praturtinto vitaminu D.

Vis dėlto Lietuvje vaikai nei saulės poveikio, nei su maistu pakankamai vitamino D negauna. Mes valgome mažai žuvies ir kitų vitamino D turinčių maisto produktų, o saulės net vasarą nebūna pakankamai.

Jei trūksta vitamino D

Paprastai vitamino D stygius siejamas su kūdikių rachitu ir pagyvenusių žmonių liga osteoporoze. Pastaraisiais metais mokslininkai aktyviai tyrinėja vitamino D sąsajas su daugeliu kitų ligų. Nustatyta, kad vitamino D stygius didina riziką susirgti įvairių rūčių vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, inkstų, kepenų, autoimuninėmis ir kitomis ligomis. Vitaminas D padeda žmogaus imuninei sistemai, kai šio vitamino kiekis normalus, organizmas geriau atsispiria virusams. Manoma, kad būtent vitamino D stygius Lietuvo iš dalies lemia dažnesnes vaikų kvėpavimo takų infekcijas. Labai dažnas vaikų sveikatos sutrikimas- netaisyklinga laikysena ir iškrypęs stuburas. Tam, kad kaulai būtų tvirti ir skeleto raumenys tinkamai funkcionuotų, vaiko organizmas privalo gauti užtektinai vitamino D. Šis vitaminas svarbus kalcio apykaitai, o kalcis reikalingas kaulams. Tyrinėdami vitamino D ir regos funkcijos sąsajas, mokslininkai nustatė, kad vitaminas D gerina natūralų regėjimo aštrumą bei stiprumą.

Su vitamino D trūkumu susijęs:

 • Netaisyklinga laikysena ir stuburo iškrypimai (dėl silpnų kaulų ir raumenų).

 • Akių ligos.

 • Silpnas imunitetas.

 • Dažnos peršalimo ligos ir kvėpavimo takų infekcijos.

 • Virškinimo ir medžiagų apykaitos sutrikimai.

 • Endikrininės sitemos sutrikimai.

 • Veiko emocinės būklės svyravimai.

Medikai apie tai puikiai žino, tačiau praktikoje apie vitaminą D retai prisimena. Daugybės ligų prevenciją ir gydymą palengvintų paprasčiausias kraujo tyrimas, kuriuo būtų nustatyta, ar trūksta vitamino D ir koks tas trūkumas.

 

Parašykite komentarą