Neleiskite SLOGAI perkopti į SINUSITĄ

Kiekvienas žmogus turi keturias poras sinusų – prienosių ančių. Trys poros: žandiniai, kaktiniai ir etmodaliniai – išsidėstę aplink nosį, ketvirtoji pleištinių sinusų pora yra giliai nosies ertmėje. Sinusai yra oro ertmės, kurios vystosi augant. Kaktiniai sinusai vaikams susiformuoja iki 7-9 metų, o pleištiniai auga ir pasiekia optimalų dydį maždaug apie  18-uosius gyvenimo metus. 

Sinusai turi įtakos kalbos rezonanso susidarymui, pro nosies landas patenkančio oro sušildymui, imuniteto palaikymui – kartu su gleivėmis išvalo nešvarumus. Taip pat kaktiniai sinusai iš dalies apsaugo galvos smegenis nuo smūgių.

Sinusų gleivinė tokia pat kaip ir nosies ertmės. Per parą nosies sinusuose pasigamina 1,5 litro gleivių. Jos per natūralias angas išteka į nosies ertmę. Nosies gleivinėje esantys plaukeliai gleives nustumia į nosiaryklę, jos nuryjamos, procesas vyksta nuolatos, žmonės to nė nejaučia. Gleivės atlieka apsauginę funkciją. Jose renkasi bakterijos, nešvarumai, virusai, kurie patekę į skrandį yra sunaikinami skrandžio rūgščių.

Nuo slogos iki sinusito – keli žingsniai

Metų laikai turi tiesioginės įtakos sinusitų pagausėjimui. Rudenį, prasidėjus virusinių infekcijų protrūkiui, peršalimams, virusai patenka į nosies gleivinę, išskiria įvairių aktyvių medžiagų, gleivinė paburksta, pagausėja gleivių sekrecija, jos tampa tirštesnės, dėl gleivinės paburkimo sumažėja natūralios angos. Dėl to gleivės, kurios turi ištekėti į išorę – nosies ertmę, ima kauptis sinusų viduje. Tai reiškia, kad sutriko normali sinusų veikla, dėl paburkusios nosies gleivinės kvėpuoti tampa daug sunkiau. Dalis gleivių nuteka į nosiaryklę, vargina kosulys.

Bene 70-80 proc. atvejų slogą sukelia virusai. Negydoma ar tik gydoma simptomiškai, kaip antai nosies lašais, po 7-8 dienų sloga praeina. Tačiau daliai pacientų išsivysto bakterinė komplikacija, kuomet prie virusų pažeistos gleivinės prikimba bakterijos.

Vaikams komplikacijos gresia triskart dažniau

Mažiems vaikams pakitimai sinusuose, ligos simptomai atsiranda daug greičiau nei suaugusiems, nes bet koks paburkimas nosies landose išprovokuoja gleivinės paburkimą sinusuose. Dėl nesusiformavusio imuniteto vaikai dažniau nei suaugusieji suserga ir sinusitu.

Pagrindiniai peršalimo ligos sukėlėjai yra virusai, kurių yra apie 200 rūšių. Vaikų imunitetas formuojasi iki 10-12 metų. Jų organizmas nesugeba atpažinti ir įveikti visų viršutinių kvėpavimo takų ligų sukėlėjų. Dėl to vaikai peršalimo ligomis serga 7-10 kartų per metus, o tuo tarpu suaugusieji per tą patį periodą – tik 1-3 kartus. Tai reiškia, kad rizika komplikuotis peršalimo ligoms prienosių ančių uždegimu vaikams yra tris kartus didesnė nei suaugusiems.

Sinusito profilaktika

Kadangi pagrindinė prienosių ančių gleivės uždegimo priežastis yra virusinės peršalimo ligos, būtina stiprinti imunitetą: grūdintis, valgyti kokybišką maistą, stiprinti imunitetą vitaminų kompleksais, vengti dulkėtos, užterštos aplinkos, nerūkyti ir neleisti vaikams būti prirūkytose patalpose.

Gydytojai pastebi, kad rūkančiųjų šeimose vaikai daug dažniau serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis, sinusitais, kadangi dūmai taip pat neigiamai veikia nosies gleivinę, slopina apsauginę funkciją.

Labai efektyviai padeda pirtys, gyvenamųjų patalpų oro drėkinimas, eukaliptų, pušų žievės, apinių, raktažolių, čiobrelių ir kitų eterinių aliejų garų inhaliacijos, arbatos. Šios procedūros teigiamai veikia nosies gleivinę, apsaugo nuo viršutinių kvėpavimo takų susirgimų, o veikliosios augalinių vaistingųjų augalų medžiagos naikina bakterijas ir stiprina atsparumą peršalimo ligomis.

Mitybos patarimai.

Valgykite lengvą- ekologiškai išaugintus vaisius ir daržoves (ypač labai jaunas, ką tik užaugusias daržoves) ir sėklas. Jums reikia gauti pakankamai baltymų iš sėklų, riešutų, žuvies, tofu ir kt., bet venkite gleives formuojančių maisto produktų: pieno, kiaušinių ir mėsos.

Atlikite inhaliacijas su aliejais iš arbatmedžio, įpildami aliejaus į vonią arba kvėpuodami vandens garus su aliejaus priedu- tai atblokuos užkimštas nosies landas. Būkite atsargūs ir nesudirginkite nosies gleivinės per didelėmis dozėmis. Su eukalipto balzamu galima įtrinta krūtinės zoną. Gerkite šviežiai pagamintą imbiero ir cinamono arbatą (5 riekės šviežio imbiero ir lazdelė cinamono užpilamos termose su 300ml verdančio vandens), kad sustiprintumėte imuninę sistemą.

Papildai

Parašykite komentarą